Bolo nám povedané, že americká demokracia je vo vážnom nebezpečenstve.
Je to perspektíva, o ktorej niekoľko krát denne opakovane počúvame z mainstreamových médií – ak nasledujúce voľby neprebehnú presne tak, ako si naši posvätní elitári želajú, určite bude nasledovať tyrania. Ako nedávno na Twitteri uviedla Joy Reid z MSNBC: „Je desivé, koľko Američanov si vyberie doslovný fašizmus, ženské nevoľníctvo, klimatický kolaps a zvrátenie všetkého od sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti po úľavu na študentské pôžičky, pretože si myslia, že poskytnutie republikánom právomoci na vyšetrovanie Huntera Bidena povedie k poklesu cien plynu.“
Prieskumy ukazujú, že toto posolstvo sa dostalo k mnohým Američanom, väčšinou demokratom. Podľa najnovšieho prieskumu New York Times, celých 11 percent demokratov tvrdí, že „stav našej demokracie“ je aktuálne najdôležitejším problémom, ktorému krajina dnes čelí, v porovnaní so 17 percentami, ktorí uvádzajú ekonomiku a ďalšími 17 percentami, ktorí uvádzajú infláciu; 9 percent nezávislých to cíti rovnako. Šokujúcejšie je, že len 46 percent Američanov tvrdí, že „americký politický systém stále dokáže riešiť problémy národa“, v porovnaní so 48 percentami, ktorí tvrdia, že národ je „politicky príliš rozdelený na to, aby riešil svoje problémy“. A celých 74 percent pravdepodobných voličov tvrdí, že americká demokracia je v súčasnosti ohrozená.
Na základe tohto všetkého by sme sa mali skutočne obávať o stav republiky.
A napriek tomu, keď sa v tom trochu povŕtame, vidíme širokú zhodu medzi Američanmi, že ich susedia nie sú ich nepriatelia; že naše inštitúcie sa oplatí podporovať; že jediným liekom na naše súčasné politické neduhy je pokračovať v práci v rámci ústavného systému. Podľa toho istého prieskumu len 20 percent voličov uviedlo, že mali nezhody s rodinou alebo priateľmi na tému politiky, ktoré uškodili ich vzťahom; len 14 percent tvrdí, že niekoho politické názory vám „veľa prezradia, či je niekto dobrý človek“; a len 30 percent tvrdí, že prezidenti by mali porušovať zákony, aby sa usilovali o to, „čo považujú za najlepšie“.
Len 14 percent pravdepodobných voličov tvrdí, že na nápravu našej demokracie budeme musieť „prekročiť zákon“ – v zložení 16 percent demokratov, 15 percent nezávislých a 9 percent republikánov. Dokonca aj medzi tými, ktorí hovoria, že musíme ísť mimo zákona, len 12 percent tvrdí, že Američania by sa mali chopiť zbraní alebo sa podieľať na násilnostiach, čo znamená, že len 1,7 percenta pravdepodobných voličov obhajuje občiansku vojnu. Popritom 84 percent pravdepodobných voličov tvrdí, že môžeme napraviť našu demokraciu bez zničenia systému.
Pokiaľ ide o mediálne obľúbenú Trumpovu konšpiračnú teóriu Q-Anon, len 5 percent pravdepodobných voličov považuje túto teóriu za dôveryhodnú.
Prečo sa teda toľko Američanov obáva o stav demokracie? Obávajú sa, že ich politickí oponenti ohrozia inštitúcie, ktoré si cenia – 47 percent voličov označuje Donalda Trumpa za „hlavnú hrozbu pre demokraciu“ a 39 percent za to isté označuje Joea Bidena. Je však šokujúce, že inštitúciami, ktoré najviac obviňujú z ohrozovania demokracie, sú mainstreamové médiá, pričom 59 percent pravdepodobných voličov, vrátane 54 percent nezávislých, označilo mainstreamové médiá za „hlavnú hrozbu pre demokraciu“.
Možno to je najväčší poznatok zo všetkých týchto údajov: nie je to tak, že Američania sa navzájom nenávidia, ale sú polarizovaní médiami, ktoré ich od seba oddeľujú, čím vybičujú šialenstvo tam, kde by postačovala obyčajná obava. A čo viac, Američania to cítia.
To znamená, že zdravý rozum môže opäť zavládnuť, ak sa Američania spoja navzájom medzi sebou, namiesto toho, aby verili všetkému, čo vidia v správach.